Jedna z odpowiedzi na pytania postawione w tytule, jaka przychodzi mi do głowy brzmi: ekonomiato nauka, która bada wszelkie zależności gospodarcze między ludźmi, przedsiębiorstwami czy państwami. Nadal niezbyt zrozumiałe? Wyobraź sobie, że twój sąsiad kupił sobie nowy telewizor. Na pierwszy rzut oka większość osób może poczuć w stosunku do tego jedynie zazdrość, w końcu jak on mógł kupić taki drogi przedmiot. Po głębszym zastanowieniu mogą pojawić się pytania: skąd on miał na to pieniądze? Ile dokładnie kosztował taki telewizor? Od kogo można go kupić? Na te pytania odpowiedzi szukają właśnie ekonomiści. Wiąże się to konkretniej z mikroekonomią, czyli jedną z dwóch głównych składowych ekonomii. Ma ona za zadanie określić w jaki sposób coś produkować i dla kogo. Druga składową jest makroekonomia. Jej zadania dotyczą funkcjonowania struktur dużo większych niż rodzina czy grupa przyjaciół. Skupia się na wszystkich wymianach handlowych i zakupach zsumowanych w skali całego państwa, czy nawet grupy państw (np. Unii Europejskiej). Ekonomiajest to nauka, która czerpie z wielu różnych dziedzin. Występują w niej modele matematyczne, dużą rolę odgrywa również psychologia, która bada funkcjonowanie człowieka czy geografia ekonomiczna, która zajmuje się sytuacją ekonomiczną na całym świecie. To czyni ekonomię nauką społeczną.
Można długo wymieniać ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju tej dziedziny, ale w tym poście nie ma na to miejsca, więc przybliżę tylko kilka postaci, które moim zdaniem są jednymi z najważniejszych. Gdy mówisz ekonomista, zdecydowanie jedną z pierwszych osób, o której myślisz powinien być Adam Smith. Jest on uważany za ojca tej nauki. W 1776 roku w swojej książce „Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów” próbował odnieść się do istniejącej wtedy wiedzy na dany temat i tym samym zostało to uznane za początek ekonomii klasycznej zwanej też liberalną. Po drugiej stronie barykady poglądów znajdował się John Maynard Keynes, który uczestniczył w ratowaniu gospodarki USA podczas wielkiego kryzysu w latach trzydziestych XX wieku, propagując aktywny udział państwa w procesach ekonomicznych. Z bardziej współczesnych ekonomistów na wyróżnienie zasługuje Milton Friedman.Jego poglądy nazywane są monetaryzmem (w późniejszych postach będzie charakterystyka tego pojęcia). Milton propagował wolność człowieka i niezależność gospodarki od państwa. Został laureatem nagrody nobla w dziedzinie ekonomii za analizy związane z konsumpcją oraz teorią monetarną. Oczywiście to są tylko trzy subiektywnie wybrane postaci, ale nie sposób zmieścić w tak krótkim tekście wielu innych wybitnych osób.
Cześć, to jest komentarz.
Aby skasować ten komentarz, zaloguj się i wyświetl komentarze tego wpisu. Wtedy zobaczysz opcje edycji oraz kasowania komentarzy.